CIVIL WAR INDEX
Primary Source Material
on the Soldiers and the Battles
Home The Armies The Soldiers The Battles Civilians Articles
 
If this website has been useful to you, please consider making a Donation.

Your support will help keep this website free for everyone, and will allow us to do more research. Thank you for your support!

Civil War Soldiers - Lee

Lee, Albert L., brigadier-general, U.S. Army, was born in Fulton, N. Y., Jan. 16, 1834. He was graduated at Union college in 1853, studied law, removed to Kansas and became judge of the state supreme court there in 1861. He resigned this office to become major of the 7th Kan. cavalry, became its colonel, May 17, 1862, and in Jan., 1863, was given a commission as brigadier-general of volunteers to date from Nov. 29, 1862. He commanded the 2nd cavalry brigade at the battle of Corinth and afterwards in Grant's central Mississippi campaign, and acted as chief of staff to Gen. John A. McClernand in the operations about Vicksburg and in the battles of Champion's hill and Big Black river, May 16 and 17, 1863. On May 19 he commanded the 1st brigade, 9th division, 13th army corps in the assault on Vicksburg, and was severely wounded by gunshot in the face and head. Rejoining his brigade for duty, July 26, 1863, he was ordered to New Orleans and saw service as chief of cavalry, Department of the Gulf, on the staff of Gen. Banks, in western Louisiana. He commanded the cavalry division in the Red river expedition of 1864, commanded an infantry brigade in the expedition up the White river, in July of that year, and in August was assigned to command the cavalry division, headquarters at Baton Rouge, La. He was ordered to New Orleans in Jan., 1865, and was on duty until May 4, when he resigned his commission and was mustered out of the service. After the war Gen. Lee spent much of his time for a number of years in Europe, and was engaged in business in New York.

Source: The Union Army: A History of Military Affairs in the Loyal States 1861-1865, Volume 8 Biographical, 1908
 

LEE, FITZHUGH, Virginia.
First lieutenant, Corps of Cavalry, C. S. A., March 16, 1861.
Lieutenant colonel, First Virginia Cavalry, August __, 1861.
Colonel, First Virginia Cavalry, March , 1862.
Brigadier general, P. A. C. S., July 24, 1862.
Major general, P. A. C. S., August 3, 1863.

Commands.
Brigade, in August, 1862, composed of the First, Second, Third, Fourth, Fifth and Ninth Virginia Regiments of Cavalry, and Breathed's Battery of Six-Gun Horse Artillery, Army of Northern Virginia. Division, in August, 1863, composed of the cavalry brigades of W. H. F. Lee, Lomax and Wickham, to January 31, 1864. 1865. Assigned to the command of the Cavalry Corps, Army of Northern Virginia, composed of the divisions of W. H. F. Lee, Rosser and Munford. April 9, 1865, in command of Cavalry Corps, Army of Northern Virginia, composed of Fitzhugh's Division. Brigades of Garry, Payne and Wickham. W. H. F. Lee's Division, composed of Barringer's, Beal's and Roberts' Brigades. Lomax's Division, Jackson's Brigade. Rosser's Division, Major General T. L. Rosser, Dearing's and McCausland's Brigades.

Lee, Fitzhugh, born in Virginia, appointed from Virginia cadet United States Military Academy, July 1, 1852; graduated forty-fifth in a class of forty-nine.
Brevet second lieutenant, Second Cavalry, July 1, 1856.
Second lieutenant, January 1, 1858.
First lieutenant, March 31, 1861.
Resigned May 21, 1861.
Major general, United States Volunteers, May 6, 1898.

Source: Military Records of General Officers of the Confederate States of America, by Charles B. Hall, 1898
 

LEE, G. W. C., Virginia.
Captain, Corps of Engineers, C. S. A., July 1, 1861.
Colonel and A. D. C. to the President, August 31, 1861.
Brigadier general, P. A. C. S., June 25, 1863.
Major general, P. A. C. S., October 20, 1864.

Commands.
Commanding brigade of local troops for the defense of Richmond, consisting of Confederate States employees in Richmond and some unattached companies. As major general, commanding troops for local defense of Richmond, consisting of Barton's Brigade, the brigade of Confederate States employees, and several battalions of heavy artillery manning the batteries at Chafin's Bluff.

Lee, George Washington Custis, born in Virginia, appointed at large cadet United States Military Academy, July 1, 1850; graduated first in a class of forty-six.
Brevet second lieutenant, engineers, July 1, 1854.
Second lieutenant, March 3, 1855.
First lieutenant, October 20, 1859.
Resigned May 2, 1861.

Source: Military Records of General Officers of the Confederate States of America, by Charles B. Hall, 1898
 

LEE, ROBERT E., Virginia.
Major general commanding Virginia State forces, April 23, 1861, and charged with organization of State forces.
Brigadier general, C. S. A., May 14, 1861.
General, C. S. A., June 14, 1861.
General-in-chief, January 31, 1865.
Died at Lexington, Virginia, October 12, 1870.

Commands.
In command of operations in the Trans-Alleghany region of Virginia, in the autumn of 1861. November 5, 1861, in charge of the defenses on the coast of South Carolina, Georgia and Florida. Commanding the Army of Northern Virginia, June 2, 1862. March 13, 1862, assigned to duty at Richmond, and charged with the conduct of all military operations of the Confederate States Army, under the direction of the President. In command of the Army of Northern Virginia, from June 1, 1862, to the surrender of his army at Appomattox Court-House, Virginia, to General U. S. Grant, U. S. Army, on the 9th of April, 1865. February 6, 1865, assigned command of all the armies of the Confederate States.

Lee, Robert Edward, born in Virginia, appointed from Virginia cadet United States Military Academy, July 1st, 1825; graduated second in a class of forty-six.
Brevet second lieutenant, and second lieutenant of engineers, July 1st, 1829.
First lieutenant, September 21, 1836.
Captain, July 7th, 1838.
Lieutenant colonel, Second Cavalry, March 3d, 1855.
Colonel, First Cavalry, March 16th, 1861.
Brevet major, April 18th, 1847, for gallant and meritorious conduct at the battle of Cerro Gordo, Mexico.
Lieutenant colonel, August 20th, 1847, for gallant and meritorious services in the battles of Contreras and Cherubusco, Mexico, and
Colonel, September 15th, 1847, for gallant and meritorious conduct in the battle of Chapultepec, Mexico.
Resigned April 25th, 1861.

Source: Military Records of General Officers of the Confederate States of America, by Charles B. Hall, 1898
 

LEE, STEPHEN D., South Carolina.
Captain, Corps of Artillery, C. S. A., March 16, 1861.
Major, Corps of Artillery, P. A. C. S., November , 1861.
Lieutenant colonel, Corps of Artillery, P. A. C. S., November , 1862.
Colonel, Corps of Artillery, P. A. C. S., ___, 1862.
Brigadier general, P. A. C. S., November 6, 1862.
Major general, P. A. C. S., August 31, 1863.
Lieutenant general, P. A. C. S., June 23, 1864.

Commands.
Assigned as captain, C. S. A., to command of company of Washington Artillery, __, 1861. Brigade composed of Seventeenth, Nineteenth, Twenty-second and Twenty-seventh Louisiana Regiments, and Second and Forty-sixth Mississippi Regiments, the First Louisiana Heavy Artillery, First Tennessee Heavy Artillery; the last two regiments garrisoning the fixed batteries at Vicksburg. Assigned, August 16, 1863, to command of all the cavalry in the Department of Alabama, Mississippi, East Louisiana and West Tennessee. Assigned, May 4, 1864, to the command of the Department of Alabama, Mississippi, East Louisiana and West Tennessee. Assigned, July 27, 1864, to the command of Hood's Corps, composed of the divisions of D. H. Hill, Stevenson and Clayton, Army of Tennessee.

Lee, Stephen Dill, born in South Carolina, appointed from South Carolina cadet United States Military Academy, July 1, 1850; graduated seventeenth in a class of forty-six.
Second lieutenant, Fourth Artillery, July 1, 1854.
First lieutenant, October 31, 1856.
Regimental quartermaster, September 18, 1857, to February 8, 1861.
Resigned February 20, 1861.

Source: Military Records of General Officers of the Confederate States of America, by Charles B. Hall, 1898
 

LEE, W. H. F., Virginia.
Captain, Corps of Cavalry, C. S. A., May 6, 186l.
Major, Corps of Cavalry, C. S. A., May - , l86l.
Lieutenant colonel, Ninth Virginia Cavalry, December -, 1861.
Colonel, Ninth Virginia Cavalry, March , 1862.
Brigadier general, P. A. C. S., September 15, 1862.
Major general, P. A. C. S., April 23, 1864.
Died at Alexandria, Virginia, October 15, 1891.

Commands.
Brigade, in __, 1862, composed of the Ninth and Thirteenth Regiments Virginia Cavalry, the Second Regiment of North Carolina Cavalry, and McGregor's Battery of Horse Artillery, Fitzhugh Lee's Division, Army of Northern Virginia. Division, in June, 1864, composed of the cavalry brigades of Chambliss, Barringer, and Roberts, and two batteries of horse artillery under command of Captain McGregor, Army of Northern Virginia. 1865, commanding a division of cavalry composed of the brigades of Barringer, Beale and Roberts.

Lee, William Henry Fitzhugh, born in Virginia, appointed from Virginia.
Second lieutenant, Sixth Infantry, May 31, 1857.
Resigned May 31, 1859.

Source: Military Records of General Officers of the Confederate States of America, by Charles B. Hall, 1898
 


Whats New
Bibliography
About Us

Copyright 2010 by CivilWarIndex.com
A Division of Pier-Pleasure.com